czwartek, 13 maja 2021

Zamek w Oporowie. Nie oprzesz się!

Zamek w Oporowie (woj. łódzkie) odwiedziłam kilka lat temu w zimny, listopadowy dzień. Dzień miałam tak wypełniony atrakcjami, że dotarłam tu niemal w ostatniej chwili, by móc zwiedzić obiekt. Zamczysko o zmroku prezentowało się dostojnie i nieco mrocznie, lecz jego wnętrza rozświetlał ciepły blask...

Wieś Oporów leży koło Kutna, w województwie łódzkim. Jej największym zabytkiem jest ceglany zamek wzniesiony w stylu gotyckim w latach 1434-1449 przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego. Na przestrzeni lat majątek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Po rodzinie Oporowskich rządził tu ród Tarnowskich herbu Rola, następnie od XVIII w. Oporów należał do Sołłohubów. W XIX w. zamek był kolejno własnością Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich, a od 1932 r. - Karskich.

Zamek jako jeden z nielicznych w Polsce otoczony jest fosą. Był kilkukrotnie przebudowywany, między innymi w XVII, XVIII i XIX wieku, lecz tak naprawdę większe zmiany pochodzą dopiero z około 1840 r. (przybudówka na dziedzińcu oraz neogotycki portal bramy). Zamek otoczony jest parkiem krajobrazowym z pierwszej połowy XIX wieku. Prace konserwatorskie przeprowadzone w latach 1962-1965 przywróciły zamkowi częściowo wygląd sprzed XIX w. Od 1949 r. w warowni znajduje się muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. 


Do zamku w Oporowie warto wybrać się, jak tylko będziecie w pobliżu. Zbiory zgromadzone w muzeum są ciekawe, a sama budowla również warta jest zobaczenia. Niewiele jest w naszym kraju zamków, które zachowały w dużej mierze swój pierwotny charakter. Miłośnicy historii będą zachwyceni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz