wtorek, 27 kwietnia 2021

Brama z sobolem - "pałac samobójców" w Glince

Do rezydencji w Glince w internecie przylgnęło miano "pałacu samobójców", choć nikt nie targnął się tu na życie. Stan budynku jest jednak tak zły, że lepiej nie wchodzić do środka w obawie o własne zdrowie. Takich miejsc w Polsce jest mnóstwo, co więc wyróżnia Glinkę na tle innych? Cudem zachowana, kuta bama z sobolem. Zobaczcie sami. 


O Glince - małej wsi w województwie dolnośląskim - pewnie nigdy byśmy nie usłyszeli,  gdyby kilka lat temu internetu nie obiegły zdjęcia tej bramy. To dla niej zdecydowaliśmy się przyjechać. O samym pałacu nie wiadomo wiele. Powstał w XVIII wieku, prawdopodobnie koło 1770 r., dla rodziny Zobeltitz. To właśnie ich symbolem jest soból - ssak z rodziny łasicowatych. Barokowy pałac otoczono parkiem (obecnie nieistniejącym) oraz oficynami, które, choć w kiepskim stanie, są do dziś użytkowane.


Pałac przetrwał II wojnę światową i był przez pewien czas wykorzystywany przez lokalny PGR. Mieściły się w nim między innymi przedszkole, żłobek, mieszkania, biura i stołówka. Opustoszał w latach 90. wraz z upadkiem PGR-u, a nowy dzierżawca nie dbał o obiekt, doprowadzając go do ruiny. Obecnie jest nieużytkowany, a jego stan tylko się pogarsza. 


Zobeltitz-Wappen

O dawnej świetności tego miejsca przypomina tylko ta wyjątkowa brama - prawdziwe dzieło sztuki. Kunsztownie zrobiona, kuta. Aż trudno uwierzyć, że nikt nie połasił się na nią przez te wszystkie lata. Soból Zobeltitzów widział już świetność i upadek rodowego majątku. Czy zobaczy kiedyś jego odbudowę? 

3 komentarze: