poniedziałek, 27 lipca 2020

Pałac Morawa - piękny przykład pojednania

Ten neoklasycystyczny pałac jest prawdziwą perełką wśród dolnośląskich pałaców. Charakterystyczna bryła z czterema kolumnami sprawia, że ciężko pomylić go z jakimkolwiek innym. Postanowiłam odwiedzić pałac w Morawie, aby zobaczyć to cudo na własne oczy. 


Morawa leży w województwie dolnośląskim, w bliskim sąsiedztwie Strzegomia. Pałac wzniesiono na miejscu dawnego dworu benedyktynek dla Eduarda von Kramsta w drugiej połowie XIX wieku. Ostatnia dziedziczka rodu, Maria von Kramsta, zmarła w 1923 r. bezpotomnie. Pałac w Morawie odziedziczył jej dalszy krewny - Hans-Christoph von Wietersheim. Jego rodzina mieszkała tu do stycznia 1945 r., kiedy to konieczna była ucieczka przed zbliżającą się Armią Czerwoną.


Po wojnie pałac wraz z przyległościami przeszedł w ręce PGR. W budynku mieściły się biura gospodarstwa, szkoła podstawowa, a latem organizowano tu półkolonie dla dzieci robotników. Po 1989 roku opustoszał, lecz dwa lata później pojawiła się dla niego nowa szansa. Potomkowie byłych właścicieli postanowili wnieść wkład w proces pojednania polsko-niemieckiego i zdecydowali się ufundować w Morawie charytatywne przedszkole. Stało się to faktem w 1993 roku, kiedy to placówka została otwarta.


W mieszkalnej części pałacu rok później powstał ośrodek edukacyjny i dom spotkań polsko-niemieckich. Jesienią 1995 r. została zarejestrowana Fundacja św. Jadwigi, której statut objął obie instytucje: przedszkole i dom spotkań. Oprócz tego obecnie w pałacu można wynająć pokoje gościnne oraz skorzystać z restauracji. Czyni to rezydencje świetnym miejscem na organizację wesela lub innej uroczystości.


Pałac w Morawie mimo burzliwej wojennej historii dziś stanowi wspaniały przykład międzynarodowej współpracy oraz jest świadectwem pojednania polsko-niemieckiego. Nie można przy tym odmówić mu niezwykłej urody, która wyróżnia go na tle innym dolnośląskich pałaców. To miejsce warte jest odwiedzenia podczas podróży po Dolnym Śląsku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz