niedziela, 15 marca 2020

Ogród Botaniczny we Wrocławiu. Zielono mi!

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego napawa spokojem, a znajduje się przecież w samym sercu miasta, rzut kamieniem od Ostrowa Tumskiego i 2 kilometry od rynku. Nawet w szczycie sezonu można tu się zrelaksować i złapać oddech. W ogrodzie możemy podziwiać aż 12 tysięcy roślin, a spacer wśród zieleni ukoi nerwy każdego. To jedno z moich ulubionych miejsc w całym Wrocławiu, a wiosna jest jednym z najlepszych momentów na jego odwiedzenie. 


Ogród znajduje się na terenie dawnych fortyfikacji miejskich i na obszarze zasypanej odnogi Odry. Powstał w roku 1811 i początkowo zajmował obszar 5 hektarów. Już rok później powstały pierwsze szklarnie (w tym palmiarnia), a kolejne lata upłynęły na obsadzeniu terenu roślinami. W drugiej połowie XIX wieku w ogrodzie można było zobaczyć już 12000 gatunków, a zwiedzanie było możliwe we wszystkie dni powszednie. W 1856 roku powstał istniejący do dziś profil geologicznego Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego.


Początek XX wieku przyniósł ogrodowi sporą moderniację - w latach 1906-07 wybudowano zachowany do dziś kompleks szklarni w zachodniej części ogrodu. W 1933 roku powiększono obiekt o teren dawnego cmentarza na wschodnim krańcu ogrodu. Podczas oblężenia Festung Breslau miejsce mocno ucierpiało - całkowitemu zniszczeniu uległa kolekcja roślin szklarniowych, a w połowie - drzewostan. W ogrodzie Niemcy ustawili stanowiska artylerii przeciwlotniczej, przyjmowali na jego terenie lotnicze zrzuty zaopatrzenia i budowali schrony z amunicją. Po wojnie, w latach 50., podczas czyszczenia stawu znaleziono na jego dnie pokaźny arsenał z czasów wojny.


W 1948 roku podjęto decyzję o odbudowie zniszczonego ogrodu i dwa lata później otwarto obiekt dla zwiedzających (początkowo tylko w weekendy, niedługo później - we wszystkie dni tygodnia). W 1958 nad stawem, będącym pozostałością po zasypanym korycie Odry, zbudowano łukowy drewniany mostek będący dziś jednym z symboli ogrodu. W połowie lat 90. Ogród Botaniczny wraz z historycznym centrum Wrocławia został uznany za pomnik historii. Dziś jest to popularne miejsce spacerów i jedna z największych atrakcji miasta.


Ogród podzielony jest na kilka tematycznych części. W szklarniach zobaczyć możemy rośliny lubujące się w ciepłym klimacie - spotykamy tu między innymi sukulenty, kaktusy czy palmy. Wśród gruntowych roślin ozdobnych najprzyjemniej spaceruje się wiosną, kiedy rozkwitają niezliczone odmiany kolorowych tulipanów. To tutaj znajduje się charakterystyczny mały staw oraz statua Josepha von Eichendorffa - niemieckiego poety. Obszar systematyki zajmuje największą część ogrodu - przespacerujemy się tutaj wśród bardzo starych drzew,  także obejdziemy charakterystyczny staw - relikt starego koryta Odry. Arboretum to ogród dendrologiczny, w alpinarium spotkamy 1500 gatunków i odmian uprawnych roślin skalnych. Wśród pnączy znajduje się największa w Europie kolekcja dzikich gatunków tych roślin zimujących w gruncie, a w dziale morfologii zgromadzono ekspozycję gatunków, które ilustrują m.in. wybrane zagadnienia z zakresu biologii i morfologii, ekologii i geografii roślin. W ogrodzie bez problemu można spędzić nawet pół dnia!


Polecam Ogród Botaniczny nie tylko miłośnikom roślin. W tym miejscu odetchniecie nieco od zgiełku wielkiego miasta, przespacerujecie się wśród wielu unikatowych gatunków i zapomnicie na chwilę o tym, co zostało za murami ogrodu. Podobno zielony kolor uspokaja - może warto sprawdzić, ile w tym stwierdzeniu prawdy?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz