niedziela, 15 marca 2020

Arboretum w Wojsławicach. Pięknie się rozwija

Ostatnio pisałam o Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu,  a dziś polecę Wam jego filię znajdującą się niedaleko Ząbkowic Śląskich. Poznajcie Arboretum w Wojsławicach znane z bogatego zbioru różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów. Zobaczcie, jak tam pięknie...


Historia arboretum sięga roku 1811, kiedy to właściciele wsi - von Prittwitz i von Aulock - aklimatyzowali pierwsze drzewa obcego pochodzenia, głównie północnoamerykańskie. Ogrodowi kształt zbliżony do dzisiejszego nadał niemiecki botanik - Fritz von Oheimb. W 1880 nabył on 150-hektarowy majątek w Wojsławicach, w którego skład wchodził zaniedbany park dworski i rozpoczął zakładanie ogrodu, skupiając się głównie na hodowli różaneczników. W 1921 przekazał majątek synowi Arnoldowi, jednak prace nadzorował aż do śmierci. Zmarł w 1928 r. i pochowany został na terenie parku w Wojsławicach, a jego grób zachował się tam do dziś.


W 1946 roku Arnold von Oheimb został wypędzony z Wojsławic, a majątek przejął PGR. W 1958 roku  park przekazano Miejskiej Radzie Narodowej w Niemczy, a od 1977 roku obiekt ponownie funkcjonuje jako arboretum. Lata 80. były okresem rozkwitu (dosłownie) ogrodu - w 1983 roku arboretum wpisano do rejestru zabytków kultury, a od 1988 podlega pod Uniwersytet Wrocławski. W 2005 roku nastąpiła znaczna rozbudowa obiektu - powiększono go o 54 hektary. Dziś arboretum stanowi atrakcję okolicy i jest chętnie odwiedzane od wiosny do jesieni.


W Wojsławicach możemy podziwiać bogatą kolekcję między innymi różaneczników, liliowców i bukszpanów, a także drzewa, krzewy i byliny. Malownicze położenie na Wzgórzach Niemczańsko-Strzelińskich sprawia, że przebywanie tu jest prawdziwą przyjemnością. Zarezerwujcie sobie trochę czasu w pogodny dzień, a nie pożałujecie!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz