piątek, 3 listopada 2023

Kremnické Bane. Niemiecka wyspa w geograficznym środku Europy

Podczas naszych ostatnich wędrówek po Słowacji zupełnym przypadkiem trafiliśmy do geograficznego środka Europy. Znajduje się on we wsi Kremnické Bane, w pobliżu gotyckiego kościoła św. Jana Chrzciciela. Zaskoczeniem może być cmentarz, na którym znajdują się nagrobki z niemieckimi nazwiskami...

Kremnické Bane są dawną niemiecką osadą górniczą, która po raz pierwszy wspomniana została w 1361 roku. Ciekawostką jest, że aż do końca II wojny światowej mieszkali tu przede wszystkim obywatele niemieckiej narodowości. Jest to pozostałość dawnej niemieckiej wyspy językowej - tzw. Hauerlandu, który istniał od XIV wieku do 1945 r. wokół miast Kremnica i Nitrianske Pravno. Podobna sytuacja miała miejsce w pobliskiej miejscowości Krahule - Blaufuss, w której mieliśmy nocleg. Ta do dziś jest wsią dwujęzyczną. To tłumaczyłoby, dlaczego w Kremnickich Banach na cmentarzu znajdują się groby z niemieckimi napisami. 

Nekropolia znajduje się na terenie kościoła św. Jana Chrzciciela, który wzniesiono w stylu gotyckim w pierwszej połowie XIV wieku. Jego powstanie związane jest z działalnością górniczą w pięciu okolicznych wsiach. W momencie powstania nie miały one możliwości budowy oddzielnych kościołów, dlatego mieszkańcy postanowili wznieść wspólną świątynię tak, aby znajdowała się w takiej samej odległości od każdej osady. 


Jednak centrum pięciu górniczych osad to nie jedyny środek, w jakim znajduje się kościół św. Jana Chrzciciela. Według Słowaków to właśnie tutaj znajduje się geograficzne centrum Europy. Miejsce zostało upamiętnione kamiennym pomnikiem, który symbolizuje nie tylko środek starego kontynentu, ale jest jednocześnie "kamieniem węgielnym" państwowości słowackiej.

Lubimy takie niespodziewane ciekawostki! Jak widać nawet w takich niepozornych miejscach można trafić na ciekawą historię, którą możemy poznać, a następnie przekazać dalej dzięki blogowi. A sama Słowacja nie przestaje nas zaskakiwać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz