niedziela, 27 czerwca 2021

Torfowisko w Tarnawie - bieszczadzka przyroda na wyciągnięcie ręki

W Tarnawie Wyżnej zobaczyć możemy jedno z kilkunastu torfowisk w Bieszczadach. Znajduje się ono na malowniczym końcu świata, w jeszcze niedawno niedostępnym i tajemniczym bieszczadzkim "worku", na terenie nieistniejącej już wsi. Kiedyś nawet jeździła tędy kolejka, a raz iskry parowozu wznieciły pożar trwający kilka lat (!). Zapraszam Was na spacer po torfowisku w Tarnawie. Torfowisko w Tarnawie - parking, dojazd, bilety

Na początek garść informacji praktycznych. Aby dojechać do Tarnawy Wyżnej należy kierować się na Muczne, a następnie podążać drogą do Tarnawy Niżnej. Tam, w Bazie pod Roztokami, należy zakupić bilet wstępu do parku narodowego oraz zapłacić za parking przy torfowisku. Następnie możemy jechać dalej i zatrzymać się na wygodnym parkingu tuż przy samych pomostach. Są tam wiaty i toi-toi. 

Baza nad Roztokami | Jeden ze stolików przy torfowisku. Pozostałe na szczęście wyglądają lepiej :-)


Wycieczka na torfowisko

Do Tarnawy wybraliśmy się w ciepły jesienny dzień. To było zwieńczenie wycieczki po bieszczadzkim "worku" - wcześniej udaliśmy się na spacer do punktu widokowego w Sokolikach Górskich. Samo torfowisko nie zajęło nam wiele czasu, ale z pewnością można go spędzić tam więcej, gdy nie jest się tak zmęczonym (i głodnym), jak my wtedy ;-) 


Na torfowisko w Tarnawie składają się dwa płaty torfu przedzielone niewielkim potokiem - dopływem Sanu. Obszar ten został objęty ochroną w 1976 roku, a od 1999 r. został włączony do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Torfowisko zbudowane jest z osadów bardzo wilgotnego torfu, które narastały w tym miejscu przez 10 tysięcy lat. Torfowisko w latach 70. i 80. XX wieku było narażone na wysuszenie w związku z licznymi pracami melioracyjnymi w okolicach. Na szczęście wykonanie drewniano-ziemnych zastawek uniemożliwiło odpływ wody i degradację obszaru. 


Mniejszy płat - 6 ha - porośnięty jest tylko w kilku procentach drzewami. Większy - 20 ha - pokryty jest w większym stopniu przez sosnowy bór bagienny.  Jest to jedyne w Bieszczadach Zachodnich naturalne środowisko sosny zwyczajnej. Torfowisko jest miejscem występowania wielu rzadkich gatunków roślin, m. in. rosiczki okrągłolistnej, żurawiny błotnej, turzycy skąpokwiatowej czy wełnianki pochwowatej. Sporą część porastają też mchy torfowce.
Z torfowiska roztacza się piękna panorama na Halicz, Kopę Bukowską,  Krzemień i Bukowe Berdo.  Przed drugą wojną światową przez oba obszary torfowisk przebiegała trasa nieistniejącej dziś kolejki leśnej z Mucznego do Sokolik Górskich.  W 1927 roku od iskier parowozu zapaliły się pokłady torfu i tliły się jeszcze przez kilka kolejnych lat! 


Torfowisko w Tarnawie to jedna w wielu osobliwości bieszczadzkiego ekosystemu. Dla nas była to także ciekawa odmiana od chodzenia po górach i sposób na to, by na chwilę zwolnić. W bieszczadzkim "worku" można wsłuchać się w ciszę i szum wiatru, docenić przyrodę i odpocząć od coraz bardziej zatłoczonych połonin. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz