wtorek, 2 czerwca 2020

Cerkiew w Turzańsku - wizytówka dawnych Bieszczadów

Lubicie Bieszczadzkie cerkwie? Ja bardzo! Często to one, jako jedyne, przypominają o zamieszkujących te ziemie przed wojną Łemkach i Bojkach. Nieraz z całych wiosek zachowały się do czasów współczesnych tylko świątynie. Są one prawdziwym znakiem rozpoznawczym Bieszczadów, a wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO cerkiew w Turzańsku jest tego najlepszym przykładem.

Do Turzańska zajechaliśmy w ciepły, sierpniowy dzień dwa lata temu. Słońce prażyło niemiłosiernie, byliśmy już trochę zmęczeni, gdyż pomysł zwiedzania cerkwi był całkowitym spontanem. Planowałam szybko zobaczyć cerkiew w Komańczy i jechać dalej, ale tak nas ten zabytek zauroczył, że zdecydowaliśmy jeszcze trochę pokręcić się po okolicy.


Mieliśmy sporo szczęścia - cerkiew w Turzańsku nie jest cały czas dostępna dla turystów. Można zadzwonić na numer telefonu umieszczony na drzwiach i spróbować umówić się na zwiedzanie. Tamtego dnia nie było to konieczne, bo jak podjechaliśmy, to akurat inna para była umówiona z opiekunem cerkwi. Dzięki temu mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczenia wnętrza świątyni z zachowanym ikonostasem z 1895 r. i polichromią z 1898 r. autorstwa Josypa Bukowczyka. Niestety nie mogłam zrobić zdjęć, dlatego wyjątkowo podzielę się zdjęciem z Wikipedii.

Grzegorz Polak / CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)

Łemkowska cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku powstała w latach 1801–1803. Jest trójdzielna, drewniana, wykonana według konstrukcji zrębowej.  Po wysiedleniu ludności ukraińskiej w ramach Akcji "Wisła" (1947–1961) świątynia przeszła w użytkowanie katolików obrządku łacińskiego. W 1963 cerkiew oddano w użytkowanie prawosławnym, którzy pozostali jej gospodarzami do dziś. Otaczają ją pozostałości cmentarza, na którym zachowały się nagrobki z XIX wieku. W 2013 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z 15 innymi cerkwiami drewnianymi regionu karpackiego w Polsce i na Ukrainie.


Cerkiew w Turzańsku jest ciekawym przystankiem w podróży po Bieszczadach. Warto poświęcić chwilę na jej odwiedzenie. A jeśli interesują Was podobne świątynie, to świetnym pomysłem może się okazać podążanie szlakiem 16 cerkwi z listy UNESCO, którą znajdziecie między innymi TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz