czwartek, 30 kwietnia 2020

Szlak Orlich Gniazd: Zamek Pilcza w Smoleniu

Podążanie Szlakiem Orlich Gniazd jest jednym z ciekawszych pomysłów na zwiedzanie zamków w Polsce. Charakterystyczne Orle Gniazda budowano na trudno dostępnych wapiennych skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obecnie większość z nich znajduje się w ruinie, lecz to zdaje się tylko dodawać im uroku... Poznajcie jedną z warowni na szlaku - Zamek Pilcza w Smoleniu.


Choć ciężko to sobie dziś wyobrazić, Orle Gniazda w średniowieczu strzegły granic Królestwa Polskiego. Powstały prawdopodobnie z polecenia króla Kazimierza Wielkiego w celu ochrony Krakowa na wypadek najazdów wojsk czeskich od strony Górnego Śląska. Zamek w Smoleniu zbudowano na stożkowatym wzgórzu, a położenie miało ułatwić obserwację okolicy oraz utrudnić ewentualny atak nieprzyjaciela. Ze źródeł historycznych dowiadujemy się, że zamek stał w Smoleniu już w XIII wieku, a wykopaliska archeologiczne wskazują na ślady bytności człowieka w tym miejscu jeszcze przed naszą erą.


Pierwszy zamek został zniszczony podczas walk Władysława Łokietka z Wacławem, królem Czech, w 1300 roku. W połowie XIV wieku fortecę odbudowano, a kolejne wieki przyniosły liczne rozbudowy. Zamek parokrotnie zmieniał właścicieli, aż w XVI wieku znalazł się w rękach rodziny Padniewskich. Budowla najwyraźniej nie spełniała ich oczekiwań, gdyż wkrótce właściciele przenieśli się do Pilicy, gdzie zbudowali nowy zamek. Opustoszały Zamek Pilcza mocno ucierpiał podczas potopu szwedzkiego. W połowie XIX wieku warownię kupił Roman Hubicki, który założył tu fabrykę śrutu „Batawia”. 


Obecnie zamek udostępniany jest turystom do zwiedzania. Znajduje się w stanie trwałej ruiny, ale został uporządkowany i przystosowany do potrzeb ruchu turystycznego. Największą jego atrakcją jest możliwość wejścia na wieżę - najpierw po drewnianych schodach przylegających do murów obronnych, a następnie na samą górę wąskimi, kręconymi schodkami. Można tu poczuć się, jak w prawdziwym Orlim Gnieździe!
O Orlich Gniazdach pisałam także TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz