piątek, 21 czerwca 2019

Zamek w Międzylesiu - mało znana perełka Kotliny Kłodzkiej

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że w Międzylesiu w Kotlinie Kłodzkiej znajduje się okazały zamek. Dwukrotnie strawiony przez pożar wciąż stara się wracać do świetności mimo licznych przeciwności losu. Poznajcie nieco zapomnianą atrakcję miasta z wilkiem w herbie.


Pierwsze wzmianki o grodzie obronnym w tym miejscu sięgają już IX wieku. Murowany zamek powstał w XIV wieku za panowania rodu von Glaubitzów. Podczas wojen husyckich toczonych w latach 1419–1436 zamek i miasto zostały całkowicie spalone. Ocalała tylko wieża, która od tej pory nazywana jest "czarną". W latach 1580–1590 rodzina Tschirnhausów na miejscu spalonego zamku wzniosła renesansowy dwór.W 1653 roku kolejni właściciele - Althannowie dobudowali do zamku barokowy pałac. W ich rękach posiadłość została aż do 1945 roku. II wojnę światową zamek przetrwał niemal nieuszkodzony. W jego zabytkowych wnętrzach urządzono ośrodek kolonijny i wczasowy. Niestety na początku lat 70. zamek strawił pożar.


Później próbowano zamek restaurować, pojawił się nawet inwestor, który rozpoczął odbudowę w celu urządzenia tam hotelu. Niestety nic z tych planów na dłuższą metę nie wynikło. Obecnie obiekt jest własnością prywatną, w jego wnętrzach działa restauracja oraz pokoje hotelowe. Przed nowym właścicielem na pewno jeszcze długa droga do przywrócenia zamkowi świetności, ale już teraz widać ogrom prac włożonych w obiekt. Zwiedzanie z przewodnikiem jest możliwe codziennie o 12:00, 14:00 i 16:00. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz