niedziela, 25 listopada 2018

Vallone dei Mulini - dolina opuszczonych młynów w Sorrento

W krótkie, przygnębiające listopadowe dni można tylko wspominać. I tak oto myślami wróciłam do Włoch, do Sorrento i niezwykłej Doliny Młynów.Idziesz przez tłum turystów (w końcu kurort), przesz do przodu i nagle trafiasz na ogromną dziurę w ziemi. Tak właśnie wygląda Vallone dei Mulini - jedno z najpiękniejszych miejsc w Zatoce Neapolitańskiej. W samym środku turystycznego miasta trafić można na miejsce jakby nie z tej ziemi. 


Kamienne młyny zbudowano już w XIII wieku. Przepływający przez dolinę strumień sprawiał, że było to idealne miejsca na powstanie tego typu budowli. Wraz z rozwojem nowoczesnego przemysłu znaczenie młynów malało, aż w końcu zamknięto je na początku XX wieku. Niezwykle malownicze ruiny stanowią dziś jedną z atrakcji Sorrento.


Nietypowe ukształtowanie terenu spowodowała erupcja wulkaniczna sprzed 37 000 lat. Wraz z upływem czasu woda przedarła się przez wulkaniczny gruz. Na dnie doliny wytworzył się specyficzny mikroklimat, sprzyjający wzrostowi roślinności, zwłaszcza paproci. Jest to piękne, magiczne miejsce. Must-see dla wszystkich będących w okolicy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz