czwartek, 18 sierpnia 2022

Szlak Zabytków Techniki: Wieże KWK Polska w Świętochłowicach

Górny Śląsk zabytkami industrialnymi stoi. Na Szlaku Zabytków Techniki znajduje się ich obecnie aż 40 i podążanie ich śladem jest świetnym pomysłem na poznanie dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Jeden z takich obiektów znajduje się w Świętochłowicach. Kiedyś działała tu kopalnia Deutschland, w biegu historii przemianowana na KWK Polska. Poznajcie Wieżę Basztową i Wieżę Kozłową dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Polska.

Historia kopalni w Świętochłowicach sięga roku 1873. Guido Henckel von Donnersmarck - potentat przemysłowy - z połączenia kilku pól górniczych utworzył kopalnię Deutschland. Po 1922 roku zmieniono jej nazwę na Niemcy, a po 1937 r. - na Polska. Po II wojnie światowej działała z kopalnią Prezydent w Chorzowie pod nazwą Polska, a później została połączona z KWK Wirek. W 1995 roku zakończono wydobycie z powodu wyczerpania złóż węgla.


Do dziś przetrwały dwie wieże wyciągowe. Pierwsza to Wieża Basztowa z 1908 roku, która służyła do obsługi poziomu 180 m. Jej wysokość wynosi około 30 metrów. Druga to Wieża Kozłowa powstała w 1891 r. Mierzy ok. 23 m i obsługiwała poziom 225 m. Na szczególną uwagę zasługuje wyższa z wież - zbudowano ją bowiem według unikalnej na skalę Europie konstrukcji. Trzy pierwsze kondygnacje powstały na rzucie kwadratu, a czwarta, nadwieszona, prostokątna, wsparta jest na metalowych wspornikach.


Wieże KWK Polska od 2015 roku zarządzane są przez Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Stanowią nie tylko atrakcję turystyczną, ale też obiekt o charakterze kulturowym. Na Wieżę Basztową można wjechać windą (lub wejść po schodach, jak ktoś lubi) i obejrzeć znajdującą się w jej wnętrzu wystawę. Pod wieżami urządzono siłownię plenerową oraz plac zabaw. A najlepsze jest to, że bilet wstępu na wieżę kosztuje zaledwie złotówkę! 

Świętochłowice nie są z pewnością miastem o charakterze turystycznym, ale nie można pominąć ich na trasie zwiedzania Górnego Śląska. Unikatowe wieże kopalniane z pewnością zasługują na dużą uwagę wszystkich miłośników nietuzinkowych atrakcji. To nie tylko ciekawy obiekt poprzemysłowy, ale też przyjemna przestrzeń do spędzenia wolnego czasu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz