środa, 31 sierpnia 2022

Militarny Hel. Muzeum Obrony Wybrzeża - potężna bateria Schleswig-Holstein

Znajdujące się na obrzeżach miasta Hel Muzeum Obrony Wybrzeża utworzono w jednym ze stanowisk niemieckiej baterii Schleswig-Holstein zbudowanej w zaledwie 9 miesięcy w 1940 roku. Znajdowało się tutaj działo o kalibrze 406 mm, które w latach 1941-2 przeniesiono do Francji. Nic potężniejszego nie zobaczycie na Helu.

Wojska niemieckie niemal od razu po zdobyciu Helu rozpoczęły działania mające na celu zabezpieczenie wód Zatoki Gdańskiej. Wybudowana w 1940 roku bateria składała się z trzech stanowisk artyleryjskich dział 406 mm, dziewięciokondygnacyjnej wieży sterowania ogniem i dwóch żelbetowych magazynów amunicji. W grudniu 1941 roku, po próbnych strzelaniach, działa zdemontowano i przetransportowano do Francji na Wał Atlantycki, gdzie po zdobyciu przez Aliantów zostały zniszczone.


Muzeum Obrony wybrzeża zlokalizowano w stanowisku ogniowym B2 (B1 zajmuje Muzeum Helu, a B3 – strzelnica). Obiekt oryginalnie był podzielony na trzy strefy. Stanowisko dla armat umieszczono w środkowej części budowli, po jednej stronie mieściły się magazyny amunicji, a po drugiej część koszarowo-techniczna. Muzeum Obrony Wybrzeża prezentuje wystawę o obronie Helu w 1939 roku, o powojennych losach obrońców, historii Marynarki Wojennej i polskiego wybrzeża oraz o największych armatach świata. Przez budynkiem znajduje się także plenerowa ekspozycja broni, a w sezonie działa strzelnica i jeździ kolejka wąskotorowa.


Muzeum Obrony Wybżeża jest obowiązkowym punktem dla każdego, kogo interesują helskie fortyfikacje oraz historia II wojny światowej. Choć nie zachowały się do dzisiaj potężne działa, zwiedzając schron możemy sobie wyobrazić, jak potężna była to inwestycja. Warto odwiedzić także pobliską wieżę sterowania ogniem oraz Muzeum Helu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz