środa, 25 grudnia 2024

Olsztyn - stolica Warmii i Mazur na weekend

W połowie grudnia zrobiliśmy sobie spontaniczny city break, spędziliśmy 12 godzin w pociągach i 24 godziny na miejscu. Wszystko po to, by poznać Olsztyn - pełną zabytków stolicę Warmii i Mazur. Przybiliśmy piątkę z Kopernikiem, pokręciliśmy się po Starym Mieście, odwiedziliśmy świąteczny jarmark i choć trochę poznaliśmy miasto, które przez wieki było świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, a jego dzisiejsza uroda przyciąga turystów z całej Polski. Co zatem warto zobaczyć w Olsztynie podczas krótkiego zwiedzania?

Olsztyn niewątpliwie jest miastem Mikołaja Kopernika, który w latach 1516-21 pełnił funkcję zarządcy zamku Kapituły Warmińskiej. To właśnie w Olsztynie astronom prowadził badania, które później doprowadziły do przełomowej teorii heliocentrycznej. W pobliżu zamku wznosi się pomnik Kopernika, powstało także muzeum poświęcone jego życiu i pracy, które stanowi ważny punkt na mapie turystycznej miasta. W Olsztynie zachowała się tablica astronomiczna - jedyny na świecie zachowany instrument, na którym pracował kanonik i naukowiec.

XIV-wieczny zamek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Zamek biskupów warmińskich stanowił nie tylko siedzibę duchownych, ale był także ważnym punktem obronnym. Nigdy nie został zdobyty - oparł się zarówno Krzyżakom, jak i zniszczeniom, które zwykła zadawać Armia Czerwona. Ci drudzy ponoć mieli ominąć zabytek dzięki sowitej łapówce, jaką duchowni wręczyli oficerom. Dziś zamek jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać jego gotycką architekturę, a także odwiedzić liczne wystawy, które opowiadają o historii regionu. 



Jeden z najstarszych zabytków Olsztyna znajduje się na Rynku - jest to powstałe około 1500 roku skrzydło południowe Starego Ratusza. Budynek stanowi piękny przykład architektury gotyckiej; do 1915 roku pełnił funkcje administracyjne i wciąż jest jednym z najważniejszych budynków w mieście. Obecnie mieści bibliotekę. Sam rynek tętni życiem, a grudzień jest tego najlepszym przykładem. Okoliczne kawiarnie i restauracje pełne są ludzi, a cały plac zajęły kramy świątecznego jarmarku.

W Olsztynie zachowała się jedna brama miejska - Wysoka Brama - która jest pozostałością dawnych murów obronnych. Bramę wzniesiono w XIV wieku i była ona jednym z trzech wejść do miasta. Dziś jest to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych zabytków w Olsztynie. Spacerując w okolicach bramy, można poczuć klimat średniowiecznego miasta, a także podziwiać przepiękne widoki na otaczającą przestrzeń. 

Dużą część Starego Miasta otacza rzeka Łyna, nad którą powstał most Jana Nepomucena - najstarszy most w Olsztynie. Dawniej w jego miejscu stała Dolna Brama, a do 1965 roku istniał... przystanek tramwajowy. Obecna forma konstrukcji jest efektem modernizacji z początku XX wieku, jednak most nadal zachowuje swój historyczny charakter. Most Jana Nepomucena to nie tylko element infrastruktury, ale także ważny zabytek.  


Najbardziej wartościowym zabytkiem sakralnym miasta niewątpliwie jest Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła z drugiej połowy XIV wieku. Pierwotnie gotycką świątynię przebudowano w latach 1866-1868 po tym, jak ze względu na swój stan groziła zawaleniem. Wyposażenie wnętrza nie idzie w parze za bogatą architekturą neogotyckiego gmachu. Wszystko przez... Napoleona. W 1807 roku, podczas wojen napoleońskim, Francuzi zamknęli w kościele 1,5 tysiąca rosyjskich jeńców. Ci, chroniąc się przed zimnem, spalili większość wyposażenia. Nieliczne ocalałe zabytki z okresu gotyku, renesansu i baroku są do dziś prezentowane w kościele. 



Olsztyn, z jego bogatą historią i pięknymi zabytkami, to miejsce, które zachwyca na każdym kroku. Już nawet krótkie zwiedzanie tego urokliwego miejsca pozwala poczuć niepowtarzalną atmosferę historii i nauki. Olsztyn to miasto, które warto odkrywać, ciesząc się każdą chwilą spędzoną w tym malowniczym zakątku Warmii i Mazur. Bez wątpienia jest to doskonałe miejsce na weekendowy wypad.







Podoba Ci się moja twórczość? 
Będzie mi miło, jak postawisz mi wirtualną kawę, która doda mi energii do działania :-)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze:

  1. Nie, żebym się czepiał, ale skoro Olsztyn leży na Warmii, to nie może być stolicą Mazur. Może być co najwyżej stolicą województwa warmińsko-mazurskiego ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ależ "czepiaj się"! :) Ciekawa uwaga; ten zwrot jest tak często powtarzany, że nawet nie zastanowiłam się nad jego sensem. Poprawię, dziękuję :)

      Usuń