czwartek, 26 maja 2022

Zamek w Czorsztynie - królewska warownia na dawnej granicy

Zamek w Niedzicy nie jest jedynym obiektem tego typu położonym nad Jeziorem Czorsztyńskim. Na przeciwległym brzegu zbiornika znajdują się malownicze ruiny gotyckiego zamku w Czorsztynie. Królewska warownia na przestrzeni wieków miała duże znaczenie strategiczne ze względu na swoje położenie. Dziś stanowi atrakcję turystyczną popularnych Pienin. Zobaczcie, jak prezentują się ruiny królewskiego zamku w Czorsztynie.

Nie sposób pisać o Czorsztynie bez Niedzicy. Choć dziś oba zamki znajdują się niemal na wyciągnięcie ręki, to na przestrzeni wieków dzieliło je wiele - jeden z nich znajdował się na terenie Węgier, a drugi był fortecą polską. W obrębie naszego kraju oba znalazły się dopiero po I wojnie światowej, a powstały w latach 1970-1997 sztuczny zbiornik na Dunajcu - Zalew Czorsztyński - znów je oddzielił. Dziś na szczęście jesteśmy na tyle mobilni, że oba zamki bez problemu zwiedzimy jednego dnia, poruszając się samochodem  lub rowerem i do tego Was serdecznie zachęcam.


Początki zamku w Czorsztynie datuje się na trzecią ćwierć XIII wieku - istniały tu wówczas drewniane budowle  i wał ziemny, a na przełomie XIII i XIV w. wzniesiono cylindryczną wieżę obronną (stołp). Znacząca przebudowa zamku nastąpiła za czasów Kazimierza Wielkiego. Czorsztyn był wówczas jednym z ważniejszych założeń obronnych kraju ze względu na położenie na ważnym szlaku handlowym i w pobliżu granicy z Węgrami. Na zamku przebywały koronowane głowy: Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, Jadwiga Andegaweńska czy Władysława Warneńczyk. 


W latach 1629-1643 miała miejsce kolejna większa przebudowa zamku. Powstała wówczas czterokondygnacyjna baszta zwana obecnie basztą Baranowskiego (na cześć starosty czorsztyńskiego). Upadek czorsztyńskiej warowni rozpoczął się od zniszczeń poczynionych przez wojska kozackie w latach 1734-1735. W 1790 roku od uderzenia pioruna zajął się dach, powodując kolejne straty. W roku 1819 dobra czorsztyńskie wraz z zamkiem zakupiła rodzina Drohojowskich, która władała tu do 1945 r. Ruiny warowni zabezpieczono w latach 1951-1957, a w 1992 roku rozpoczęto kompleksowe prace konserwatorskie. Obecnie możliwe jest zwiedzanie ruin zamku, a obiektem zarządza Pieniński Park Narodowy.


Choć zamek w Czorsztynie nie jest tak malowniczy, jak zamek Dunajec w Niedzicy, to nie sposób odwiedzić tylko jednego z nich. Oba wzajemnie się uzupełniają, opowiadając swoją historię z dwóch stron dawnej granicy. Okolica Jeziora Czorsztyńskiego jest wyjątkowo malownicza, a dwa zamki doskonale dopełniają ten wspaniały krajobraz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz