środa, 17 maja 2023

Baszta w Boleslawcu - pierwszy murowany zamek Kazimierza Wielkiego

Jeśli Bolesławiec kojarzy Wam się tylko z dolnośląską ceramiką, to najwyższa pora to zmienić! W pobliżu trójstyku województw łódzkiego, opolskiego i wielkopolskiego, na terenie tego pierwszego, leży niepozorna wieś Bolesławiec. O tym, że kiedyś był on miastem królewskim leżącym w Koronie Królestwa Polskiego, przypominają dziś ruiny zamku, którego zdobycie było nie lada wyczynem.

Ruiny w Bolesławcu są pozostałością po zamku wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego we wczesnym okresie jego panowania. Rozbudowa w latach 1336-1338 wcześniejszego, drewniano-ziemnego zamku była początkiem dzieła, jakie na kartach historii zapisało się pod hasłem "zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną". Waga zamku była znacząca - miał on bowiem bronić Królestwa Polskiego przed ewentualnym atakiem ze strony Czech. Warownia uchodziła za bardzo trudną do zdobycia ze względu na jej położenie oraz zastosowane rozwiązania architektoniczne. 


W 1390 roku znaczącej przebudowy dokonał książę Władysław Opolczyk, który dostał zamek jako lenno. To właśnie z tego okresu pochodzi zachowana do dziś, górująca nad okolicą wieża. O tym, jak skuteczne były mechanizmy obronne zamku świadczy fakt, że do Korony Polskiej wrócił on mimo licznych oblężeń dopiero w 1401 roku i to nie zdobyty, a sprzedany królowi Władysławowi Jagielle przez wdowę po księciu Władysławie. 

Ostatnia przebudowa zamku miała miejsce w latach 1625-28, a jej efektem było utworzenie barokowej rezydencji z zachowanymi elementami obronnymi. Choć został zdobyty podczas potopu szwedzkiego, to w 1656 był jednym z ostatnich punktów oporu w naszym kraju. Następnie został, co prawda, odbudowany, ale w wyniku wojny północnej został ponownie zniszczony i od tego czasu pozostaje w ruinie. 

Niepozorny Bolesławiec kryje w sobie ciekawą i burzliwą historię zmian zachodzących w naszym kraju na przestrzeni wieków. Choć ruiny zamku nie są tak znane, jak inne zamki w Polsce, to stanowią wartościowy punkt nie tylko dla pasjonatów historii. Dziś podziwiamy ich malownicze położenie, a kiedyś było to strategiczne miejsce podczas militarnych potyczek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz